A gombák gyógyászati célú felhasználása a Távol-keleten több ezer éves múltra tekint vissza és ma is széles körben használják. Használatukra a nyugati orvoslás is felfigyelt és kedvező hatásukat számos modern kutatás is megerősítette.

Több száz gombafaj rendelkezik kimutatható gyógyhatással és gyógyászati célra is felhasználhatók; a bizonyítottan gyógyhatású gombákat nevezzük gyógygombáknak.

A gyógyszeripar sokféle gombát vizsgál és az elkülönített, szintetikusan is előállítható hatóanyagokat, illetve a természetes kivonatokat használja is egy-egy gyógyszer alapanyagaként. (Tulajdonképpen az első antibiotikum, a penicillin is gombakivonat.) Sok országban a gombákból készült termékeket gyógyszerként is törzskönyvezték és a gyógyászatban rendszeresen használják.

egészség gyógyhatású daganat gyógygomba

A gyógygombák egy része ehető - és világszerte a napi étkezés részeként is használják -, más részük pedig nem mérgező, de emészthetetlen, közvetlen emberi fogyasztásra alkalmatlan. Ez utóbbiakból hagyományosan is kivonatokat (tea, tinktúra, olajos kivonat) készítettek.

Az ehető gombák fogyasztása leginkább egészség megőrzési céllal javasolható, kifejezett gyógyhatása a kivonatoknak van. A tudományos kutatások is MINDIG a koncentrált kivonatokkal történnek, ezek gyógyhatása ellenőrizhető, bizonyítható. A nyers, főtt, szárított, porított gombák egészségügyi hatása minimális. Terápiás, gyógyászati célból csak a koncentrált hatóanyagú gombakivonatokat érdemes fogyasztani. Ezek – egységnyi hatóanyagot tartalmazva – többnyire kapszulázva kerülnek forgalomba.

A gombák gyógyhatásairól itt olvashat részletesen

A gyógygombák gyógyászati jelentősége

A